top of page

W jakich przypadkach zgłoszenie szkody komunikacyjnej ma wpływ na zniżki?

W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych, zgłoszenie szkody może wpłynąć na zniżki, które otrzymujesz od ubezpieczyciela. Oto kilka sytuacji, w których może się to zdarzyć:

01. Szkoda, za którą jesteś odpowiedzialny: Jeśli zgłosisz szkodę, za którą ponosisz odpowiedzialność (np. spowodowanie wypadku), Twoje zniżki mogą zostać zmniejszone. W takim przypadku, ubezpieczyciel może uznać, że jesteś bardziej ryzykownym klientem i zastosować odpowiednią podwyżkę składki.


02. Częste zgłaszanie szkód: Jeśli zgłaszasz szkody komunikacyjne częściej niż przeciętny klient, ubezpieczyciel może uznać, że jesteś bardziej narażony na ryzyko i może zaktualizować Twoje zniżki. W efekcie, Twoja składka może wzrosnąć.


03. Szkoda, w której udział miały obie strony: Jeśli w wyniku wypadku lub kolizji, w której uczestniczyłeś, obie strony ponoszą częściową odpowiedzialność, Twoje zniżki mogą zostać obniżone na podstawie oceny ubezpieczyciela, jaki był Twój udział winy w zdarzeniu, i w jakim stopniu miała ona wpływ na szkodę.


04. Szkoda związana z wykroczeniem lub przestępstwem: Jeśli zgłoszona szkoda jest wynikiem wykroczenia lub przestępstwa, takiego jak np. jazda pod wpływem alkoholu, Twoje zniżki mogą zostać obniżone, a Twoja składka ubezpieczeniowa może wzrosnąć.

Warto dodać, że wpływ zgłoszenia szkody na zniżki zależy od indywidualnych warunków umowy ubezpieczeniowej i polityki danego ubezpieczyciela. W niektórych przypadkach, zgłoszenie szkody nie wpłynie na zniżki, jeśli np. masz wykupione ubezpieczenie z opcją ochrony zniżek. Dlatego zawsze warto sprawdzić szczegóły umowy ubezpieczeniowej, by dowiedzieć się, jak zgłoszenie szkody może wpłynąć na Twoje zniżki.

Prezes Polisa Online, ekspert z ponad 25-cio letnim doświadczeniem w ubezpieczeniach

Radosław Jarmuła
Kiedy mogę użyczyć samochód swojemu dziecku (z punktu widzenia ubezpieczyciela)? Na co warto zwrócić
uwagę ubezpieczając auto, które planuję użyczać go młodemu kierowcy?
Na co warto zwracać uwagę przy ubezpieczeniach assistance, aby spokojnie wyjechać na wakacje (np.
holowanie do domu)?
W jakich przypadkach szkoda ubezpieczeniowa może skutkować wyższą składką ubezpieczenia w przyszłym roku?

Porady ekspertów

bottom of page