
W jakich przypadkach zgłoszenie szkody komunikacyjnej ma wpływ na zniżki?
W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych, zgłoszenie szkody może wpłynąć na zniżki, które otrzymujesz od ubezpieczyciela. Oto kilka sytuacji, w których może się to zdarzyć:
01. Szkoda, za którą jesteś odpowiedzialny: Jeśli zgłosisz szkodę, za którą ponosisz odpowiedzialność (np. spowodowanie wypadku), Twoje zniżki mogą zostać zmniejszone. W takim przypadku, ubezpieczyciel może uznać, że jesteś bardziej ryzykownym klientem i zastosować odpowiednią podwyżkę składki.
02. Częste zgłaszanie szkód: Jeśli zgłaszasz szkody komunikacyjne częściej niż przeciętny klient, ubezpieczyciel może uznać, że jesteś bardziej narażony na ryzyko i może zaktualizować Twoje zniżki. W efekcie, Twoja składka może wzrosnąć.
03. Szkoda, w której udział miały obie strony: Jeśli w wyniku wypadku lub kolizji, w której uczestniczyłeś, obie strony ponoszą częściową odpowiedzialność, Twoje zniżki mogą zostać obniżone na podstawie oceny ubezpieczyciela, jaki był Twój udział winy w zdarzeniu, i w jakim stopniu miała ona wpływ na szkodę.
04. Szkoda związana z wykroczeniem lub przestępstwem: Jeśli zgłoszona szkoda jest wynikiem wykroczenia lub przestępstwa, takiego jak np. jazda pod wpływem alkoholu, Twoje zniżki mogą zostać obniżone, a Twoja składka ubezpieczeniowa może wzrosnąć.
Warto dodać, że wpływ zgłoszenia szkody na zniżki zależy od indywidualnych warunków umowy ubezpieczeniowej i polityki danego ubezpieczyciela. W niektórych przypadkach, zgłoszenie szkody nie wpłynie na zniżki, jeśli np. masz wykupione ubezpieczenie z opcją ochrony zniżek. Dlatego zawsze warto sprawdzić szczegóły umowy ubezpieczeniowej, by dowiedzieć się, jak zgłoszenie szkody może wpłynąć na Twoje zniżki.
Prezes Polisa Online, ekspert z ponad 25-cio letnim doświadczeniem w ubezpieczeniach
Radosław Jarmuła
